ČÁST 3. JAK POŘÍDIT BOTY
21. 12. 2006
Jak nakupovat snb výbavu (část 3. - boty)
Vybírání bot je potřeba věnovat asi nejvíce času. Uvědomte si, že právě boty přenášejí vaši váhu, energii, pohyby a sílu na snowboard, a proměňují je tak v oblouky, olíčka a rotace. Protože jsou boty v přímém kontaktu s vaším tělem, musí vám dobře sedět...
Není od věci koupit si jako první část snowboardové výbavy právě boty a teprve potom se věnovat vázání a prknu. Když už snowboard i s vázáním vlastníte, vezměte ho při nákupu bot s sebou. Vyvarujete se tak případných nepříjemných zjištění, jako že zakoupené boty jsou do vázání příliš široké atd.
Měkká bota
![]() |
Bota by určitě měla mít vyndavací vložku. |
Měkká bota se pochopitelně používá do měkkého vázání. Tento systém má sice své rezervy v přenosu tlaku na hranu, ale zato poskytuje dostatek volnosti ať už na sjezdovce, ve snowparku nebo při surfování v prašanu. Měkké boty jsou navíc pohodlné, lze v nich normálně chodit, jsou borci, co v nich i řídí auto. To sice asi není nejlepší způsob jak nakládat se snowboardovými botami, ale ukazuje to, nakolik se měkké snowboardové boty liší třeba od lyžařských přeskáčů. Těm se naopak hodně podobají tvrdé snowboardové boty, které se používají pro jízdu na alpine a carving snowboardech. Hybridem mezi tvrdou a měkkou botou jsou boty pro step-in vázání. Tyto boty totiž musí poskytovat dostatečnou oporu noze i bez vázání s patkou a pásky. Více informací o step-in systému najdete v části o snowboardových vázáních. Věnujme se ale dále měkkým snowboardovým botám.
Prakticky všechny kvalitnější snowboardové boty se skládají ze dvou částí - vnější boty a vnitřní botičky. Výjimečně lze narazit i na boty z jednoho kusu. Ty stačí pro děti, které jsou lehčí a boty tolik nezatěžují. Všichni odrostlejší by se ale měli orientovat na dvoudílné boty, které poskytují noze větší oporu, lépe tlumí nárazy a v neposlední řadě se lépe vysoušejí.
![]() |
Špička boty by měla být zvednutá |
Vnější bota je robustnější částí snowboardové obuvi. Měla by být dostatečně masivní, tvrdá, co možná nejvíc zpevňovat nohu. Pomáhá tak jednak přenosu sil na snowboard a navíc brání nepříjemnému zranění. Bota by měla být dostatečné pevná především v oblasti kotníku a nártu, kde botu obepíná pásek vázání. To spolu s pevným a polstrovaným jazykem přispívá nejen k lepšímu přenosu sil, ale také k pohodlí. Pamatujte na to při výběru bot, zabráníte bolestivým otlačeninám. Současné boty také mají tlustou podrážku, která tlumí nárazy při dopadech skoků. V posledních letech nejsou výjimkou ani podrážky s nejrůznějšími vzduchovými či gelovými výplněmi, vyvinutými právě pro zmírnění nárazů. Samotná vnější bota by měla být vyrobena z odolných materiálů, aby se co nejméně opotřebovávala, zvláště na místech, kde dochází ke kontaktu s vázáním. Možnost pevně stáhnout botu okolo vnitřní botičky by měla být samozřejmostí. K tomu slouží více systémů. Vedle klasických tkaniček se můžete také setkat se systémem rychlého utahování (speed laces), kdy boty rychle stáhnete tkaničkami, ale nemusíte se trápit s jejich šněrováním. Stále více firem přichází se systémem dvouzónového stahování boty, které lze utáhnout zvlášť okolo kotníků a zvlášť nad nimi. K technologickým vychytávkám patři patentovaná technologie BOA, kdy botu stahuje systém integrovaných lanek. U špičkových modelů je možné se setkat i z tzv. Dual BOA, kdy je možné stáhnout botu ve více na sobě nezávislých zónách.
![]() |
Bota musí do vázání dobře sedět. |
Vnitřní botička
Vnitřní botička má několik funkcí. Předně by měla pevně obepnout nohu a zabránit jí „kvrdlat se“ uvnitř. Pro tento účel je většina bot vybavena některým z typů systémů stahování vnitřní botičky. Takových systémů je několik, od jednoduchého suchého zipu, přes stahování botiček tkaničkami (lances), až po sofistikované „hi-tech“ stahovací systémy. Těžko říct, který systém je nejlepší. Suché zipy drží asi nejhůře. Hi-tech udělátka možná stáhnou nohu lépe, ale případná závada se na horách spravuje rozhodně hůř než přetržená tkanička. Co si vyberete je pochopitelně na vás, každopádně jakékoliv stahování je lepší než žádné. Sice strávíte o něco více času obouváním, ale rozhodně se vám bude lépe jezdit.
Vedle držení nohy by měla vnitřní botička splňovat i další parametry. Měla by vás chránit před zimou a měla by být dostatečně pohodlná. Je příjemné, když jde lehce vytáhnout z vnější boty - musíte jí přece nějak vysušit. I u vnitřní boty lze najít řadu technologických vylepšení (gelové výplně, různě usnadnění nastupování a vystupování, antibakteriální vložky…atd.) Mezi ty šikovné, patří „vypejkací“ vložky. Neznamená to, že botu přihodíte doma k bábovce. Vypejkací alias tepelně tvarovatelné vložky (heat moldable liners) jsou vyrobené z pěny, která vlivem tepelného působení získává novou tvarovou paměť. Zkrátka a dobře, vnitřní botičku vám v krámě na speciálním přístroji nahřejí, vy si jí nasadíte na nohu, stáhnete, a ona se vytvaruje podle tvaru vaší nohy. Moc dobré :)
![]() |
Podrážka boty by měla mít protiskluzový vzor. |
Špatně padnoucí pár bot dokáže lehce proměnit krásný den na horách ve zlou noční můru. Kromě nejrůznějších otlačenin, puchýřů a dalších bolestivých věcí vede špatně zvolená obuv k špatnému přenosu sil na prkno, a tak i k namáhavějšímu a méně zábavnému ježdění. Proto se vyplatí věnovat zkoušení bot dostatek času a pozornosti.
Na světě nejsou dva lidé, kteří by měli stejnou nohu. Někdo má vysoký nárt, jiný zase široké chodidlo, zkrátka každému sedne něco trochu jiného. I když jsme se již bavili o tvarovatelných vložkách, stále je potřeba najít botu, co vám prostě sedne. Když vybíráte boty, snažte se o nich dozvědět od prodavače co nejvíc a hlavně zkoušejte. Vezměte si s sebou ponožky, v nichž jezdíte, a zkoušejte obě boty poctivě utažené. Nechte si je na noze delší dobu. Nezapomeňte na to, že po pár dnech ježdění bota trochu povolí, takže není třeba panikařit, když vám boty v krámě přijdou tak trochu nadoraz. To ovšem neznamená, že si máte koupit o číslo menší boty, snowboarding není horolezectví. Prsty by se měly dotýkat konce boty, ale neměly by být ve špičce natlačené. Dbejte hlavně na to, aby vám bota pěkně obemkla celou nohu a ta se v ní nehýbala! Zároveň by však bota neměla nikdy tlačit! K nežádoucím jevům patří především tzv. heel lift (při naklonění dopředu se v botě zvedá pata). Zkuste boty přitáhnout, a když to heel liftu nezabrání, vyberte si jiné. Zkrátka, než otevřete peněženku, věnujte se výběru bot co nejpoctivěji.
![]() |
Detail přezky vázání obepínající botu. |
Pružnost / Flex
Podobně jako snowboardy a vázání, i boty se vyrábějí různě tvrdé. Tvrdší boty jsou vhodné pro zkušenější jezdce, kteří potřebují více kontroly nad snowboardem. Pro rekreační jezdce a začátečníky se naopak hodí měkčí boty. Je však také pravdou, že tvrdost bot je do jisté míry individuální záležitostí, takže klidně potkáte zkušené jezdce jezdící v měkkých botách. Tvrdost bot je většinou uváděna podobně jako u vázání, tedy stiff (tvrdé), mid-stiff (středně tvrdé) a soft (měkké). Jistě také není od věci si tvrdost bot při nákupu vyzkoušet. Až se obujete, zkuste jít do podřepu a zatlačit na boty směrem dopředu. Není to sice žádný super test, ale alespoň orientačně ucítíte, co vám boty dovolí.
Komentáře
Přehled komentářů
Zatím nebyl vložen žádný komentář